Porady \ Balkonowi faworyci czyli zioła ciąg dalszy

 
Większość ziół potrzebuje słońca i przepuszczalnej gleby. Te podstawowe warunki nie tak trudno spełnić.
Są jednak gatunki, które wolą miejsca zacienione lub te które wymagają ekspozycji południowej. 
Gdzie eksponować zioła? 
 
Ciepłe i suche balkony są idealnym stanowiskiem m.in. dla bazylii, cząbru, lawendy, majeranku, oregano i szałwii i tymianku.  Lubczyk, pietruszka i mięta preferujące miejsca raczej wilgotne i znacznie mniej słoneczne. Nic nie szkodzi jednak na przeszkodzie by uprawiać je razem z gatunkami ciepłolubnymi, wystarczy częściej kontrolować wilgotność ich podłoża oraz zapewnić roślinom świeżą bogatą w próchnicę ziemię. Bardziej wymagające są takie zioła jak: bylica, melisa lekarska, trybula, pieprzyca, szczaw oraz majeranek, które należy usytuować w miejscach półcienistych. Gromadzenie dużej liczby ziół na niewielkich powierzchniach jest opłacalne z wielu względów, również dekoracyjnych. Kolekcje wielobarwnych roślin są bardzo atrakcyjną ozdoba domów, a niektóre z nich mogą śmiało konkurować  z kwiatami doniczkowymi.
Rośliny zielne uprawiane są już nie tylko w glinianych donicach, ale także w  drewnianych czy plastikowych lub wiklinowych pojemnikach. Ciekawym pomysłem mogą być też puszki należy jednak pamiętać o otworze odprowadzającym wodę lub odowiednim drenażu. 
 
Zanim posadzimy zioła.
 
Większość małych roślin ukorzenia się na głębokości około 12-20 cm. Gatunki wieloletnie oraz te o zdrewniałych pędach potrzebują ponad dwukrotnie więcej przestrzeni. Dobierając pojemniki, należy zawsze pamiętać o uwzględnieniu około pięcio centrymetrowej warstwie drenażu. Możemy ją usypać np. żwiru gruboziarnistego piachu lub tłuczonej cegły. Na podłoże nadaję się niema każda próchnicza lub grubowłóknicza ziemia do kwiatów. Nie poleca się natomiast używania ziemi ogrodowej, ponieważ jest ona z reguły zbyt gliniasta, przez co często ulega zaskorupieniu. Poza tym istnieje duże ryzyko, że znajdują się w niej nasiona chwastów lub larwy szkodników.
Razem sadzimy gatunki o podobnych wymaganiach i pamiętajmy by wybierać zdrowe rozwinięte rośliny. 
cena: 62.90 Elho Corsica Flower Bridge - 60 cm a_Elho Corsica Flower  Bridge - 60 cm

Nowoczesna donica o niebalnalnym kształcie wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Odporna na warunki atmosferyczne takie jak mróz (do - 20 stopni) oraz promienie UV, dzięki czemu donica...

więcej
cena: 323.90 Lechuza Cubico Led - 30 cm Lechuza Cubico Led  - 30 cm

Lechuza Cuboco wykonana została z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Wyposażona w system oświetlenia oparty na diodach LED, niezwykle pięknie prezentuje się wieczorem dając delikatne światło.  

więcej
Mapa strony
Lechuza Bliss Design Elho